SAMYANG AF objektivy pro SONY

Mnoho z nás, kteří fotíme roky, ví že značka Samyang od jaktěživa vyrábí dostupné, kvalitně zpracované manuální objektivy. Obecně byly a jsou velmi oblíbené právě díky poměru cena/kvalita - samozřejmě pokud jste oželeli automatické ostření. Často se ovšem při skloňování značek Sigma, Tamron, Sony apod. zapomíná, že Samyang není žádným nováčkem z východu (vyrábí se v Koreji). Historie této firmy sahá až do roku 1972 a svůj název má od roku 1979. V její historii najdeme zajímavé technické inovace a proaktivní působení v segmentu optické fotografické a filmařské techniky. Vývoji a výrobě objektivů pro digitální fotoaparáty se aktivně věnují od roku 2008. 
 
1
 
Zrovna ve chvíli, kdy už jsme si asi všichni mysleli, že Samyang zůstane ve své kategorii zcela manuálních objektivů, přišla změna. Konkrétně v roce 2017 vychází první objektivy s automatickým ostřením (AF). Nejvíce pozornosti si asi získal 14mm f/2.8 verze pro Canon o kterém se poměrně hodně mluvilo. V témže roce se na trh dostal první AF objektiv pro SONY, konkrétně 35mm f/2.8, který se pyšní velmi kompatními rozměry. Pozornému divákovi neujde fakt, že velikostí, rozměrem, průměrem předního filtru a váhou je tento objektiv až nebezpečně podobný Zeiss 35mm f/2.8 Sonnar. 
 
Aktuálně máme v nabídce pět AF objektivů pro bajonet SONY E (full frame), konkrétně: 
Nejlevnější z těchto objektivů aktuálně stojí 7 690 Kč a nejdražší 18 990 Kč. Na všechny výše zmíněné objektivy se vztahuje CASHBACK akce, která trvá do 31.3.2019.
 
Osobní zkušenosti s objektivy Samyang
Musím se přiznat, že mě překvapila cenová dostupnost objektivů, dobrá světelnost a dobré zpracování. Plasty na těle objektivů samozřejmě nevypadají na pohled v reálu tak “draze”, ale to dle mého není hlavní parametr pro koupi objektivu. 24 a 35mm se světelností f2.8 jsou velmi příjemné a extrémně kompaktní objektivy designované pro bezzrcadlovky. Pokud hledáte jeden pevný objektiv na cestování nebo street, tak za cenu 7 690 Kč doopravdy neuděláte krok vedle. 120g v brašně nikoho nezatíží a může to být skvělý vstup do fotografování s pevným objektivem (speciálně pokud máte ke svému fotoaparátu základní zoom objektiv). 
 
 
Zbylé tři objektivy jsou dle mého udělány podle kuchařky Sigma, tedy přímým adaptováním objektivů pro Canon na bezrcadlový systém - to jim propůjčuje typický zúžující se tvar. Nevýhodou jsou větší rozměry a váha, než by teoreticky mohl mít obdobný objektiv designovaný přímo pro bezzrcadlo. Výhodou určitě je nižší finanční náročnost pro firmu a tedy i lepší výsledná cena řady produktů. Zvláštní je, že světelné verze 35mm a 50mm vypadají jako adaptovaná Canon skla, ale jejich ekvivalenty SAMYANG v prodeji aktuálně nemá. Na druhou stranu pro Canon verzi je k dispozici 85mm f/1.4, takže se snad můžeme těšit na další objektiv s bajonetem SONY. 
 
SAMYANG 35mm f/1.4 je extrémně světelný objektiv s reportážním ohniskem. Jeho nespornou výhodou je rychlý AF o který se stará duální LSM (linear sonic) motor ostření, který se pyšní přídomkem první na světě. Při zběžném vyzkoušení na SONY A7 RIII a SONY A7 III je pocitově rychlejší než stejné ohnisko/světelnost od SIGMY. Ostření je na rozdíl od SAMYANG 50mm f/1.4 nehlučné. Pro zajímavost tento objektiv vyhrál v roce 2018 ocenění Red Dot Award. Objektiv je zkonstruován z 11 členů v 9 skupinách a zahrnuje 2 asférické členy, 2 členy s vysokým indexem lomu a vícevrstvou povrchovou úpravou. Výsledkem je minimalizace chromatické aberace a nežádoucího rozptylu světla. 
 
 
SAMYANG 50mm f/1.4 se od verze 35mm liší (jak bylo uvedeno výše) hlavně starší konstrukcí AF motoru. Z tohoto důvodu je objektiv při ostření slyšet. Stejně jako všechny další objektivy této značky je povrch upraven technologií UMC (redukce odlesků a parazitických stínů), který vyvinula sama firma SAMYANG. Objektiv je složen z 9 členů v 8 skupinách a je vybaven třemi asférickými členy. Za cenu 14 990 Kč se dle mého jedná o charakterní objektiv, který může být pro mnohé dostupným vstupem do fotografování portrétů s malou hloubkou ostrosti. Nepříjemný může být hluk, který vydává - například při focení reportáží typu svatba apod. 
 
 
Závěr
Nerad bych zabíhal do rozstřelů a zásadních porovnávání dvou či více objektivů od více firem mezi sebou. Porovnávat objektivy můžeme z mnoha různých úhlů (od ostrosti ve středu až po bokeh). Z tohoto důvodu nechám na vás zda je pro vás cenově dostupný a neokoukaný SAMYANG zajímavou volbou. Jak bylo uvedeno výše, tak do 31.3.2019 probíhá CASHBACK akce ve které můžete získat až 1800 Kč zpět po koupi objektivu. V textu naleznete odkazy na galerie, ve kterých si sami můžete udělat obrázek zda je pro vás SAMYANG volba. 
 
Určitě vám neušlo, že byl zcela vynechán 14mm f/2.8 určitě mi prominete, ale rád bych mu věnoval samostatný článek, protože se na první pohled jedná o jeden z nejdostupnějších širokoúhlých objektivů s AF na trhu.